Povzbudenia

Taliansky lekár, ateista, sa vrátil k Bohu!

Lombardsko, 2.4.2020 (kath.net/jg) –  „Ešte pred dvomi týždňami som bol spolu s kolegami ateistom. Boli sme presvedčení, že vedecké myslenie Božiu prítomnosť vylučuje. Potom priviezli do jeho nemocnice 75-ročného kňaza s veľkými problémami s dýchaním. Kňaz mal so sebou Bibliu. Na všetkých nás urobilo veľký dojem, ako z nej čítal umierajúcim a ako ich držal za ruku. My, lekári, sme boli všetci unavení, skľúčení, psychicky aj telesne na dne. Vždy, keď sme mali čo len trocha času, tak sme počúvali tohto kňaza.

My sme dosiahli svoje hranice. Už ďalej nevládzeme. Každý deň zomierajú ľudia. Sme vyčerpaní. Máme dvoch kolegov, ktorí zomreli a iní sa infikovali. Tu som si jasne uvedomil, že musíme prosiť o pomoc Boha! Keď máme zopár minút, obraciame sa na Boha. Boli sme sami prekvapení, ako teraz denne prosíme Boha o pomoc a o vnútorný pokoj, hoci sme nedávno ešte boli ateistami. Kňaz zomrel včera. Priniesol nám pokoj, v ktorý sme sa už ani nedovážili dúfať.“ hovorí vo svojom svedectve taliansky lekár Dr. Julian Urban

„Tento kňaz odišiel k Pánovi a my ho budeme čoskoro nasledovať, ak to takto pôjde ďalej. Som šťastný, že som sa vrátil k Bohu zatiaľ čo som obklopený utrpením a smrťou svojich blížnych.“ dodáva lekár. (www.modlitba.sk, 8.4.2020)

 

Svätý Otec František ocenil postoj vlád: Životy ľudí sú na prvom mieste

Pápež František oceňuje vlády, ktoré v čase nákazy Covid-19 vo svojich rozhodnutiach dali na prvé miesto ochranu obyvateľstva, a nie samotné ekonomické záujmy. Vyjadril sa tak v liste napísanom vlastnou rukou. Ide o list, ktorý napísal Svätý Otec v sobotu 28. marca. Adresátom je jeho dlhoročný priateľ, argentínsky sudca Roberto Andrés Gallardo Querido, predseda Celoamerického výboru sudcov za sociálne práva.

Pápež František konštatuje, že zdravotné opatrenia vlád sú síce ľuďom nepríjemné, avšak sú „pre spoločné dobro a väčšina z ľudí ich prijíma pozitívne“. Záchrana ľudských životov je v tejto situácii prioritou, pokračuje pápež: „Vlády, ktoré čelia kríze týmto spôsobom, ukazujú priority svojich rozhodnutí: na prvom mieste sú ľudia. Bolo by smutné, keby sa rozhodli opačne, čo by viedlo k mnohým úmrtiam, k istému druhu vírusovej genocídy.“

V liste pápež František upozorňuje aj na dôsledky, ktoré sa v súvislosti s pandémiou objavia, ale žiaľ už i objavili: hlad, najmä u ľudí bez trvalej práce, násilie, úžera a pod. V tejto súvislosti pápež pripomína knihu profesorky University College v Londýne Mariany Mazzucato z roku 2018 o hospodárskej budúcnosti a globálnej ekonomike (The Value of Everything. Making and Taking in the Global Economy – Hodnota všetkého. Kto ju vytvára a kto umenšuje v globálnej ekonomike). (Radio Vatikan, 30.3.2020)

 

Z rozhovoru s Milanom Lachom, slovenským gréckokatolíckym biskupom eparchie Parma v USA

Môže byť táto situácia v niečom prospešná pre duchovný život ľudí?

Myslím si, že Boh aj cez toto hovorí do života každého jedného z nás. Všetci cítime, že sa nás to dotýka a potrebujeme sa s tým vyrovnať sami v sebe. Predovšetkým majme dôveru v Boha. On dopúšťa, ale neopúšťa.

Osobne to beriem ako výzvu k obráteniu, aby sme žili bližšie s Bohom. Je to pozvanie byť vnímavejší k sebe aj k iným. Už to tempo života bolo neskutočné, sám som to na sebe cítil. Po tejto skúsenosti budeme všetci iní, ak sa poučíme. Budeme mať skúsenosť s Bohom. A to je dôležité. Celá Katolícka cirkev aj spoločnosť bude iná a verím, že všetkým nám to pomôže. Možno nie ekonomicky, ale ľudsky a duchovne určite áno.

Čo by ste odkázali ľuďom na Slovensko?

Od začiatku pozorne sledujem, čo sa deje u nás doma, o to viac, že som bol ešte v druhej polovici februára v Európe. V Ríme sme boli na apoštolskej návšteve Ad limina, ale i na Slovensku kvôli predĺženiu víz, diakonskej vysviacke jezuitského spolubrata a na pár hodín aj pri rodičoch.

Slovákom odkazujem: Nebojte sa, Pán Boh je s nami. Hlavu hore! Rešpektujte ustanovenia a to, čo hovoria zdravotnícki odborníci a štátni predstavitelia. Je potrebné ich počúvať. Ale najmä, nezabudnite byť ľudskí. Každý chce žiť. Neprepadajte strachu a panike, lebo to je najhoršie. Modlím sa za vás na Slovensku každý deň a žehnám vás. Mám vás rád. Prosím, modlite sa aj vy za nás v USA, lebo aj tu žije veľa Slovákov. (www.postoj.sk, 20.3.2020)