Fatimské soboty v Modranke

• Zjavenia Panny Márie vo Fatime • Obsah posolstva fatimských zjavení • Pobožnosť  fatimskej soboty • Program fatimských sobôt v Modranke

V Portugalsku vo Fatime sa 13. mája 1917 trom deťom – Lucii, Františkovi a Hyacinte, zjavila Panna Mária. Zjavenia sa opakovali pravidelne každý mesiac, až do 13. októbra 1917.

Panna Mária odovzdala deťom posolstvo, ktoré sa týkalo budúcnosti Cirkvi i ľudstva. Žiadala, aby ľudia prestali svojimi hriechmi urážať Boha. Posledná, tretia časť posolstva, hovorila  o veľkom prenasledovaní Cirkvi a utrpení Svätého Otca a bola výzvou na pokánie.

Obsahom mariánskych zjavení vo Fatime bolo:

• každodenná modlitba posvätného ruženca
  • výzva na pokánie a obrátenie srdca k Bohu
  • modlitby a obety za obrátenie hriešnikov
  • úcta k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie
  • zasvätenie sveta a osobitne Ruska Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie

Mladšie z detí, František a Hyacinta, zomreli v detskom veku. Dnes sú už vyhlásené za blahoslavených, pretože hrdinsky sa modlili a prinášali obety za obrátenie úbohých hriešnikov, tak ako to od nich žiadala Panna Mária. Lucia vstúpila do kláštora a v r. 1940 napísala list pápežovi Piovi XII., v ktorom tlmočila žiadosť  Panny Márie, zasvätiť jej Nepoškvrnenému Srdcu svet a osobitne Rusko. Pápež Pius XII., počas druhej svetovej vojny,  v r. 1942  zasvätil svet Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, čo spôsobilo obrat v II. svetovej vojne.

Na pápeža sv. Jána Pavla II. bol na začiatku jeho pontifikátu spáchaný atentát práve na výročie fatimských zjavení – 13. mája 1981. Panna Mária ho zachránila od smrti, ako sám povedal “jedna ruka strieľala a druhá usmernila guľku”. Sv. Ján Pavol II., počas celého svojho pontifikátu, dával veľký dôraz na šírenie fatimského posolstva. Zasvätil svet Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie v rokoch 1982, 1984 a v jubilejnom roku 2000. V modlitbe zasvätenia ďakoval Panne Márii “zachránila si nás od mnohých nebezpečenstiev…”

Aj v súčasnosti je potrebné zobrať vážne výzvu Panny Márie k modlitbe posvätného ruženca, výzvu na pokánie a prinášanie obiet za obrátenie hriešnikov. V duchu prípravy na slávenie 100-ho výročia fatimských zjavení, bude bývať v našom kostole na prvú sobotu v mesiaci tzv.

fatimská sobota

Fatimská sobota je zmierna pobožnosť ctiteľov Panny Márie na prvú sobotu v mesiaci. Obsahom pobožnosti je:

• pred prvou sobotou pristúpiť k svätej spovedi
  • na prvú sobotu ísť na sväté prijímanie
  • pomodliť sa 5 desiatkov ruženca
  • 15 minút rozjímať o tajomstvách ruženca
  • mať úmysel pobožnosti: Odčiniť urážky spôsobené Nepoškvrnenému Srdcu P. Márie.

Panna Mária prisľúbila tým, ktorí si vykonajú túto pobožnosť 5-krát za sebou, že bude pri nich v hodine smrti.

Program fatimskej soboty:

Na každú prvú sobotu v mesiaci o 07:30 hod. začneme spoločnou modlitbou posvätného ruženca spojenou s rozjímaním nad jednotlivými tajomstvami ruženca. Po skončení ruženca budeme pokračovať slávením svätej omše.

Pozývame na túto pobožnosť čím viacerých veriacich, aby sme spoločnou modlitbou vyprosovali víťazstvo Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

Najbližšia fatimská sobota sa uskutoční v kostole 06. mája 2017 o 07:30 hod.